Yönetim Kadrosu

christoph Sommer

cogito pdm’nin kurucusu olan Christoph Sommer, Mainz şehrinde Johannes Gutenberg Üniversitesi’nde ve Berlin Teknik Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi aldı. Almış olduğu ekonomi diplomasının (‘Diplom-Volkswirt’) yanı sıra, Berlin’de bulunan Alman Kalkınma Enstitüsü’nde (DIE) Kalkınma Ekonomisi alanında lisans üstü derecesini aldı. DIE’deki dersleri dahilinde Yunanistan’da 3 aylık bir inceleme ziyaretinde de bulundu.

Gençlik yıllarında Pakistan, Hindistan ve Türkiye’de bulundu. Türkiye’de bulunduğu yıllar kapsamında, 1969 yılında İstanbul Alman Lisesi’nden mezun oldu. Profesyonel kariyerine Frankfurt’ta, Alman Kalkınma Bankası’nda (KfW Entwicklungsbank) proje müdürü olarak başladı. Burada 6 yıl görev yaptıktan sonra GtZ, Eschborn ve Ankara Halk Bankası’nın teknik destek projesi için Takım Lideri görevine getirildi. Bu projenin amacı, Türkiye’de Küçük ve Orta Boy İşletme (KOBİ) kalkınmasını desteklemekti. 1989-1993 yılları arasında Christoph Sommer, Alman Kalkınma Bankası’nda yeniden çalışmaya başladı ve bu sefer Finans Sektörü Projelerinde dünya genelindeki kalite güvencesi çalışmalarını yürütmek üzere çalışmaya başladı. Bu dönem içerisinde, aynı zamanda birkaç aylığına Berlin’de, Almanya’nın birleşmesinin ardından eski Demokratik Alman Cumhuriyeti’nin iktisadi değerlerini idare etmek amacıyla kurulmuş olan “Treuhandanstalt”ta göreve getirildi. Buradaki görevi, Eski Demokratik Alman Cumhuriyeti dönemindeki yeniden yapılanan şirketlere piyasa ekonomisinde canlı kalabilme konusunda destek vermekti. Alman Kalkınma Bankası’ndaki ve Türkiye’deki banka ve KOBİ (Küçük ve Orta Boyutlu İşletmeler) danışmanlığı tecrübesine dayanarak Christoph Sommer 1994 yılında, proje finansmanı ve uygulaması üzerine uzmanlaşmış uluslararası danışman olarak bağımsız çalışmaya karar verdi. Dört yıl boyunca serbest danışman olarak başarılı bir şekilde çalışmalarını yürüttükten sonra, Christoph Sommer Nisan 1998 yılında cogito pdm’yi kurdu.

Geliştirme Ortaklığı kapsamındaki projelerin hazırlanması ve uygulanmasında hem kalkınma bankasının bir üyesi olarak, hem de yaklaşık 30 yıl boyunca bağımsız danışman olarak çalışmış olmak Christoph Sommer’a kendi alanında üstün bir profesyonellik kazandırmıştır. Uluslararası görevleri nedeniyle dünya çapında 38’den fazla ülkede iş tecrübesi kazanmıştır. Anadili Almancanın yanı sıra kendisi İngilizce, Türkçe ve Fransızca’yı akıcı bir şekilde konuşmakta olup, aynı zamanda İspanyolca ve Urduca dillerine de iyi düzeyde hakim durumdadır.

Monica Alcaide

Monica Alcaide, cogito pdm’de genel müdür olarak görev yapmaktadır. 27 yıldan uzun profesyonel tecrübesi ile kendisi muhasebe ve vergilendirme uzmanıdır. 1981 yılında Usingen’de bulunan Ticari Üniversite’den mezun oluşundan itibaren, neredeyse hiç ara vermeden Bad Homburg bölgesindeki farklı vergi danışmanlığı bürolarında muhasebe ve vergilendirme uzmanı olarak çalışmaktadır. Vergi danışmanlığı bürolarındaki çalışmalarına parallel olarak, Monica Alcaide 1985 yılından beri aynı zamanda kendi muhasebe bürosunu yarı zamanlı olarak yönetmektedir. Christoph Sommer’ın üzerinde bulunan şirket yönetimi ve idari görevleri kapsayan görev yükünü azaltmak için Şubat 2006 yılında Monica Alcaide, cogito pdm’de genel müdürlük pozisyonuna getirilmiştir.