Su Bilançosu Modeli

Su bilançosu, belediye su birimleri veya su dağıtım şirketleri performanslarını değerlendirmede çok önemli bir araçtır. Boru suyu temini giderleri ve maliyeti düşürme ihtiyacı göz önüne alınacak olursa, su bilançosu temel olarak üretim giderlerinin düşürülebildiği ve/veya su tarifesi gelirlerinin arttırılabildiği bölgeleri belirlemeye hizmet etmektedir. Su bilançosuna ilaveten, kayıt altındaki tüketim miktarı (faturalandırılmış su artı serbest su) şebekeye temin edilmiş su miktarı ile karşılaştırılmaktadır. Bu ikisi arasındaki miktar, maddi su kaybı ve kayıt dışı su tüketimi hakkında bilgi vermektedir.

cogito pdm’nin dinamik su bilançosu modeli, her bir hizmet sağlayıcına sistematik, hızlı ve güvenilir su bilançosu kurulumu sunmaktadır. Bu su bilançosu, ilgili kriterler ışığında şebeke dahilindeki su kullanımı ve su kaynağı hakkında bilgi vermektedir. Bunlar arasında bulunanlardan bazıları; her kullanım kategorisindeki ayrıntıları ile beraber ‘kayıt altındaki su tüketimi ve su kaybı’ veya ‘ücretlendirilen ve ücretlendirilmeyen su’ olarak örneklendirilebilir. Kullanıcı ücretlerinden sağlanan gelir artışı ve maliyet azaltma konularında verilen bilgilerin yanı sıra, maliyet düşürme veya gelir artışlarındaki kazançları hedefleyen önlemlerin mali etkileri bu model sayesinde çabuk bir şekilde hesaplanabilir.

Buradan yüklemesi yapılabilecek olan su bilançosu modelinin tanıtım uyarlaması, hesap döneminde fatura edilen su miktarının 20.000 m3’ü bulduğu su dağıtım şirketine ait su bilançosu oluşturulmasına imkan tanır.

 

Yasal uyarı

Sisteme ilk olarak giriş yapıyorsanız lütfen aşağıdaki formu kullanarak kayıt olunuz. Kayıt olma işlemi yalnızca istatistiksel amaçlara yönelik olmaktadır ve sizi cogito pdm’ye karşı herhangi bir yükümlülük altında bırakmayacaktır. Cogito pdm, pazarlama veya üçüncü şahısları ilgilendiren başka bir amaç dahilinde kayıt sırasında edinilen bilgileri kullanmayacaktır. Kaydınızın e-posta ile onaylanmasının ardından sağ taraftaki forma kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. cogito pdm Modelin kullanımı konusunda tüm hakları saklı tutar.

Yüklemek için kayıt olunuz


Güvenlik nedenleri dolayısıyla şifrenizin en az 8 karakterden oluşması gerektiğini lütfen unutmayınız

*
*
*
*
* 2 ve 2 toplamı nedir?